Promluva předsedy ZO Kobeřice dne 27.11.2016 na členské schůzi

28.11.2016 11:10

Vážení přátelé, včelaři

 

Chtěl bych Vás dnes přivítat na členské schůzi a poděkovat Vám za ůčast.

Dnes jsme se tady sešli, protože je třeba vyplatit dotace 1.D a zároveň bych Vám chtěl oznámit svou rezignaci k 31.12.2016 na předsedu ZO ČSV Kobeřice.

Tento rok byl pro mne velice poučný.

Začal jsem včelařit, protože mám rád přírodu a samozřejmě včely. Nevadí mi práce kolem včel, ale všelijaké papírování a administrace k obohacení jiných, kteří si z našeho včelaření udělali byznys se mi hnusí.

Kdysi dávno si včelaři vytvořili svou organizaci, kde se mohli soustřeďovat a vyměňovat si své zkušenosti. Do včelpa se prodával med a vosk za jakš-takš slušnou cenu. Kupujeme si odtud i mezistěny a jiné zboží. Pak v tom nějaký lump viděl pěkný byznys a tak tu organizaci ukradl. Bohužel měl požehnání ministerstva, tak proč ne!? Ono těch lumpů je tam víc. Ale to mne už přestalo zajímat. Proč?

Sami víte a sledujete jistě situaci, která se stala v listopadu roku 2015. V českém medu byly nalezeny antibiotika. Viník se samozřejmě nenašel a tak se vlastně skoro nic nestalo. Byla jen odvolaná nějaká dozorčí rada ve včelpu ( něco museli udělat, aby to nevypadalo, že nikoho nepotrestali), ale nikdo není za tuto situaci zodpovědný.

Nejprve se mluvilo, že našli antibiotika v 1,5tuny medu z dovozu z Ukrajiny. Někdo vypočítal, že pokuta může být až 50 milionú korun. Později pak našli antibiotika asi v 63 tunách medu. Jaká bude tedy pokuta? Kdo ji zaplatí? Tohle to může položit Včelpo. Nechci být součástí něčeho, s čím nemám nic společného. Podotýkám, že v medu od českých včelařů se nenašel jedinný vadný vzorek.

Proč bych měl já, který na včelách nevydělávám, platit pokutu za nějakého darebáka, který si nahrabal a teď, když se na jeho nekalé praktiky přišlo, tak se někam ukryje a nejlépe někam nahoru, kde může ovládat a řídit to, co proti němu někdo najde. To se to pak píšou články, např. do včelaře, nebo na net.

Dokonce pan ředitel včelpa trvrdil, že přístroj na zjištění nežádoucích látek v medu je strašně drahý, tak ho prostě včelpo nemá. To se to pak dováží a podvádí! Nebudu se zabývat tím, že včelpo má takové příjmy a funguje tak dlouho, že by si těch přístrojů mohli koupit několik. Máme si to snad na dotace koupit my včelaři? A oni nám to pak seberou, protože je to majetek ČSV ?

Došlo to tak daleko, že se už o tom ani nemluví. Prostě se to schovalo. Jenže, kdo je teď na mušce? My včelaři. Hlídají nás všude. "Kdy jsi léčil, čím jsi léčil a jak? Máš v pořádku dokumentaci? Zaplatil jsi poplatky?"

Lidé se nebaví o tom, že nějaký ředitel, nebo někdo ze Včelpa nakoupil jedovatý med kdoví odkud. Lidé mluví o tom, že my včelaři jsme podvodníci a kdoví jak ten med děláme. Možná je trávíme už roky a pěkně na tom vyděláváme.

Nechci být součástí podniku, kde vládnou podvodníci a darebáci. Kde se krade a viníci jsou pak všichni bez rozdílu.

Budu chovat včely dál a nepotřebuji k tomu žádnou organizaci. Pokud si budu chtít své včely třeba pojistit, tak to udělám sám.

Já a jednatel Jiří Hymon odcházíme z tohoto spolku pryč. Budeme včelařit sami a vy si budete muset zvolit své nové vedení.

Je tady ale taky druhá možnost o které jsme mluvili už mnohokrát. Pokud tedy taky nechcete být součástí tohoto podvodného a nás vykořisťujícího spolku, tak vystupte s námi a uděláme si svou vlastní organizaci, kde budeme taky platit poplatky, ale tyhle peníze budou naše a né nějakého lumpa z Prahy nebo kdoví odkud. Každý z vás bude mít možnost nahlédnout do našeho hospodaření a každý může rozhodnout, jak s těmi našimi penězi naložíme.

Pokud nás bude dost a vytvoříme si novou organizaci, tak my s Jirkou se budeme dále starat o nezbytné věci, které vy sami si odsouhlasíte, že je třeba udělat. Nikomu nebudu nařizovat, že musí přijít na schůzi. Je to povinnost každěho včelaře. Ale pokud někdo nebude plnit své povinnosti, tak se pak nesmí divit, že něco nemá a nebo něco neví. Třeba dotaci 1.D budeme mít pořád a záleží jen na vás, jestli si ji zařídíte, nebo né. Stačí nám ji donést. Termíny jsou jasné. Já chci taky včelařit a né pořád něco vyřizovat a někomu volat, že něco nemá. Jsme už dospělí a své povinnosti známe.

A nebo si můžeme každý včelařit sám bez nějakých spolků. Je to jen na vás. Nikoho nepřemlouvám, ani nenutím. Já prostě odcházím.

Tím nechci říct, že ten kdo zůstane ve spolku ČSV nadále je hlupák, nebo něco takového. Každý máme právo na svůj názor a každý z nás to vidí trochu jinak. Třeba se mýlím, ale třeba taky né. Je to mé rozhodnutí a za tím si stojím.

Byl bych rád, kdyby jsme zůstali s vámi, kteří nebudete chtít odejít i nadále přáteli a můžeme si být i nápomocni. Všichni jsme přece jen včelaři.

 

Děkuji za pozornost.   Předseda ZO Kobeřice Zdeňek Leščinský