Varroáza přehledně a podrobně na mapách SVS

17.05.2016 15:25

Tisková zpráva – Státní veterinární správa (SVS) připravila na svých internetových stránkách pro včelařskou veřejnost užitečnou novinku. Přehledná interaktivní mapa umožňuje včelařům získat okamžitý přehled o nařízeném ošetření v souvislosti s varroázou ve všech obcích na území ČR. Díky aplikaci lze zjistit, jaký léčebný režim byl letos na základě výsledků vyšetření zimní měli pro rok 2016 v daném místě nařízen. Mapa umí zároveň zobrazit informace o počtu stanovišť a včelstev v každé obci a porovnat hustotu zavčelení ve zvoleném regionu, což pomáhá včelařům zvolit nejúčinnější opatření k tlumení intenzity varroázy v průběhu roku nad rámec nařízeného ošetření.

 

Nová aplikace je dostupná na následujícím odkaze:                   http://eagri.cz/public/app/svs_pub/mapy_nak/#mapa=VAR 

 

http://eagri.cz/public/app/svs_pub/mapy_nak/#mapa=VAR 

K mapě se lze dostat také potupně - kliknutím na obrázek ,,Ohniska nákaz včel" v pravémdolním rohu úvodní stránky na adrese www.svscr.cz a následným výběrem možnost ,, Varroáza". Drouhou, v současnosti včelaři hojně využívanou mapu pod tímto odkazem zůstává mapová aplikace s ohnisky a pásmy moru včelího plodu.

 

Po kliknutí na výše uvedený odkaz zvolte ,,Varroáza " Otevře se vplňovácí pole, do kterého zadáte obce,která Vás zajímá. Pokud je v ČR více obcí se stejným názvem (např. Dolní Lhota) nabízí se nápověda v podobě okresu, uvedeného v závorce za obcí.Jakmile je zvolena konkrétní obec, rozbalí se k ní požadované údaje .Základní informace je nařízená ošetření pro rok 2016,tedy zda SVS nařizuje ošetření včelstva a v kterémobdobí roku.Tento režim je barevné rozlišení, viz vyvětlivky k mapě.Dalším ůdajem je počet stanovišť a počet včelstev v obci.Pokud se uživatel zajímá pouze o ,,svoji" obec , po kliknutí na grafickou ikonu vedle názvu obce v tabulce  se mu na mapě zobrazí katastrální území této obce v příslušné barvě podle režimu nařízeného ošetření.Pokud  uživatele zajímá situace v jeho okolí, stačí kliknout na grafickou ikonu vedle údaje ,, situace v okrese" v tabulce , a na mapě se  zobrazí jednotlivá katastrální území všech obcí v okrese (opět barevně rozlišená). Při tomto zobrazení je možné po opětovném kliknutí na grafickou ikonu dané obce docílit barevného zvýraznění tohoto konkrétního místa.

 

Text převzat ze stránek SVS