Včelí produkty

Zde najdete vše co včelař umí získat se včeliček a krátky popis.V zde najdete adresu včelaře ve svém okolí a jeho nabídku medu.
 

Který med je kvalitnější, květový nebo lesní

Květové medy mají většinou světlejší barvu.Jsou snadno stravitelné díky vyššímu obsahu glukózy (hroznového cukru) a fruktózy (ovocnému cukru), a tím vhodné jako vysoce hodnotný doplně výživy dětí, rekonvalescentů,sportovců aj. Obsahují pylová zrna rostlin, na kterých včely sbírají nektar a obohacují tím med o významné látky přírodního charakteru s povzbuzujícími účinky(rostliné hormony , éterické oleje,aromatické látky).Lesní medy jsou zpravidla tmavší, což způsobují rostliné barviva obsažená v míze dřevin.V porovnání s květovými medy obsahující větší množství minerálních látek a stopových prvků
 

Proč některé medy krystalizují (lidově cukernatí) hned po vytočení a jiné za  měsíc nebo později?

Květové medy krystalizují zpravidla dříve než medy lesní.Krystalizace květových medů je způsobena většinou vyšším množstvím glukózy, která má specifickou vlastnost vytvářet krystaly .V lesních medech je většinouvětšímnožství fruktozy a dextrinů a tím mají nižší předpoklad ke krystalizaci a zůstavají delší dobu v tekutém stavu.
 

Znamená krystalizace medu jeho nižší kvalitu nebo její porušení?

Určitě ne ! Krystalizace je přirozená vlastnost květových a lesních medů.Zkrystalizovaný med si uchová všechny cenné látky a vlastnosti.Zkrystalizovaný med můžeme zahřívat ve vodní lázni opatrně do 45 C..Pozor na přehřátí medu nad 50 C, tím by se zničily  některé hodnotné látky ,jejichž ztráta by měla negativní vliv na kvalitu medu. Med zahřívejte v otevřené sklenici.
 

Jak med uskladňovat?

Vysoký obsah cukrů v medu má samokonzervační účinky. I přesto je nutné dodržovat určitá pravidla skladování. Med skladujeme výhradně v uzavřeném obalu v suché tmavé místnosti,při teplotě kolem 15 C a relaivní vzdušné vlhkosti 60 %. Negativně  působí přímé sluneční paprsky.
 
 

Sklenice  medu - půl lékarny doma

Prevence je lepší než léčení.Med zvyšuje přirozenou odolnost organismu. Příznivě ovlivňuje krevní oběh,vyživu srdce, výživu srdce obsahuje látky  tvořící kosti. Posiluje nervovou soustavu , dobrý spánek, veselost, dobrou paměť.Pylová zrna v květových a smíšených medech jsou zdrojem vitamínů.Med, přírodní čistý produkt včel, který byl kdysi výsadou králů.
 
Med v lidovém léčitelství:
 1. Při rekonvalestenci po různých nemocech
 2. Záněty horních cest dýchacích a proti infekci
 3. Žaludeční vředy vzniklé překyseleností žaludku
 4. Nespavost
 5. Onemocnění jater a žlučníku
 6. Žloutenka 
 7. nedostatek krevního barviva (hemoglobinu).Doporučuje se tmavý med, který obsahuje více železa,mědi a horčíku.
 8. Přecitlivělé nevry
 9. Pálení žáhy
 10. Při zácpě
 11. Při cukrovce (doporučuji projednat s lékařem)
 12. Pro těhotné ženy